Business Ready 2025 1
Dünya Bankı tərəfindən 2025-ci il üzrə “Business Ready” (B-READY) hesabatı açıqlanıb. Azərbaycan ilk dəfə qiymətləndirildiyi bu hesabatda ölkənin maliyyə xidmətləri sahəsində əldə etdiyi yüksək nəticələr qeyd olunub. Belə ki, Azərbaycan “maliyyə xidmətləri” komponenti üzrə mümkün 100 baldan 87.2 bal toplayaraq qiymətləndirmədə yer alan 101 ölkə arasında 1-ci pillədə qərarlaşıb.
Qiymətləndirmədə ballar 0-100 intervalında verilib. Bu göstərici tənzimləyici çərçivə, ictimai xidmətlər və əməliyyat səmərəliliyi kimi üç altgöstəricidən formalaşıb. Altgöstəricilərdən olan tənzimləyici çərçivə 94,1 bal, ictimai xidmətlər 89,8 bal və  əməliyyat səmərəliliyi isə 77,5 bal olaraq qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, “Business Ready” hesabatı Dünya Bankı tərəfindən hazırlanmış beynəlxalq müqayisəli qiymətləndirmə layihəsidir. Hesabatda qiymətləndirmə biznesin açılması, fəaliyyət göstərməsi (və ya genişləndirilməsi) və bağlanması (və ya yenidən təşkili) zamanı şirkətin həyat dövrünü və bazarda iştirakını təşkil edən on mövzu üzrə aparılır. Hər mövzu üzrə bal tənzimləyici çərçivə, ictimai xidmətlər və əməliyyat səmərəliliyi kimi üç altgöstəricinin qiymətləndirilməsindən formalaşır. Qiymətləndirilən on mövzudan biri də maliyyə xidmətləridir.
2024-cü ildən etibarən açıqlanan hesabat dünyanın əksər iqtisadiyyatlarını əhatə etməklə, özəl sektorun inkişafı baxımından biznes mühitinin kəmiyyət əsaslı qiymətləndirilməsini təqdim edir. Hesabat çərçivəsində tənzimləyici mühit, şirkətlər və bazarlar üçün nəzərdə tutulmuş dövlət xidmətlərinin əlçatanlığı, eləcə də bu xidmətlərin əməliyyat səmərəliliyi nəzərə alınır.
Cari hesabatda 101 iqtisadiyyat üzrə biznesə hazırlıqla bağlı rəsmi məlumatlar təqdim olunub. Sənəddə qeyd edilib ki, 2026-cı ilin sonunadək 164 ölkənin qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Azerbaijan Ranks First in Financial Services
The World Bank has published its Business Ready 2025 (B-READY) report, in which Azerbaijan was assessed for the first time and achieved outstanding results in the financial services sector.
Azerbaijan scored 87.2 out of a possible 100 points in the “Financial Services” component, ranking first among 101 countries included in the assessment.
The evaluation was conducted on a scale of 0 to 100 and was based on three sub-indicators: regulatory framework, public services, and operational efficiency. Azerbaijan scored 94.1 points in regulatory framework, 89.8 points in public services, and 77.5 points in operational efficiency.
It should be noted that the Business Ready report is an international comparative assessment initiative prepared by the World Bank. The report evaluates ten thematic areas related to the life cycle and market participation of businesses, including business establishment, operation (or expansion), and closure (or restructuring). Scores for each thematic area are determined based on the assessment of regulatory framework, public services, and operational efficiency. Financial services is one of the ten evaluated areas.
Published since 2024, the report covers the majority of global economies and provides a quantitative assessment of the business environment from the perspective of private sector development. The evaluation takes into account the regulatory environment, accessibility of public services designed for companies and markets, as well as the operational efficiency of those services.
The current report presents official business readiness data for 101 economies, with the World Bank planning to expand the assessment to 164 countries by the end of 2026.